Health Care & Nutrition  ›   Żywność  ›  

Minerał magnez

Niezbędny dla sprawności

Niezależnie od tego, jakie czynności wykonuje nasz organizm – zawsze potrzebuje do nich magnezu: przy każdym ruchu, przy każdej pracy umysłowej jak również przy każdym uderzeniu naszego serca. Magnez jest konieczny do napinania i rozluźniania mięśni; reguluje on pobudzanie nerwów i wspomaga podział komórek. Potrzebny jest do wszczynania ponad 300 reakcji enzymatycznych. Bierze udział w przemianie materii – cukrów, tłuszczów i białek i odgrywa ważną rolę dla układu krążenia.

Znaczenie wystarczającego zaopatrzenia w magnez

Przy wystarczajacym zaopatrzeniu w magnez organizm doroslego czlowieka zawiera okolo 25 g tego pierwiastka: ponad polowa tej ilosci znajduje sie w kosciach, ok. 40 % w tkankach miekkich, a pozostala ilosc we krwi i innych plynach ustrojowych, takich jak sok zoladkowy czy wydzieliny z jelit. Poniewaz magnez nie jest produkowany przez organizm, musi byc codziennie przyjmowany z zywnoscia.

 

Do braku magnezu moze dojsc z jednej strony przy zbyt niskim jego spozyciu – np. przy niezdrowym lub jednostronnym odzywianiu. Z drugiej strony do objawów braku magnezu moze dojsc przy podwyzszonym zapotrzebowaniu, np. w okresach zwiekszonego obciazenia, podczas ciazy lub w okresie karmienia piersia, albo tez wskutek zazywania leków.

Ważny składnik dla zdrowia

Magnez zaliczany jest do ważnych dla życia elementów w organiźmie i może mieć znaczne skutki dla zdrowia. Możliwymi symptomami jego niedoboru są skurcze mięśni lub spięte mięśnie, nerwowość i pobudliwość. Układ krążenia może reagować m. in. wysokim ciśnieniem, zakłóceniami rytmu serca czy anginą pectoris. Zakłócenia przemiany materii sięgają od cukrzycy typ 2, przez zespół metaboliczny po kamienie nerkowe. Możliwe skutki niedoboru magnezu w zakresie ginekologii obejmują dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym, stan przedrzucawkowy oraz rzucawkę.

Sole gorzkie o wysokiej czystości źródłem magnezu

Spółka K+S KALI GmbH oferuje sole gorzkie o wysokiej czystości (siedmiowodny siarczan magnezu (magnesium sulfate heptahydrate)) do różnych zastosowań w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Nasze sole gorzkie są pochodzenia naturalnego, odpowiadają prawnym wymaganiom i są certyfikowane według międzynarodowych standardów przez niezależne instytucje kontrolne. Oczywiście oferujemy dostawy na całym świecie – zawsze pewne i regularnie.

 

Chętnie udzielimy Państwu dalszych informacji.

Wybierz stronę internetową