Health Care & Nutrition  ›   Żywność  ›  

Minerał potas

Niezbędny dla życia naszego organizmu

Organizm dorosłego człowieka zawiera około 130 g potasu – około 98 % z nich we wnętrzu komórek ciała. Odpowiada on za ciśnienie osmotyczne w komórkach i za przenoszenie bodźców w komórkach mięśniowych i nerwowych. Ponadto potrzebny jest on do wytwarzania białek i transport glukozy oraz ma wpływ na metabolizm insuliny. Potas odgrywa ważną rolę przy regulacji ciśnienia, gospodarki wodnej i gospodarki zasadowo-kwasowej.

Wszystkie komórki zawierają potas, zapewniający jej odpowiednią gospodarkę wodną.

 

Potas jest niezbedny zarówno do produkcji bialka przez organizm i wykorzystania cukrów, jak i do funkcjonowania miesni.

 

Mozliwe symptomy niedoboru potasu to: wyczerpanie, zmeczenie, slabe miesnie i zatwardzenie. W ciezkich przypadkach moga nawet wystapic zaklócenia swiadomosci i rytmu serca.

Niektóre przyczyny niedoboru potasu to:

  • niewłaściwe odżywianie
  • częste przyjmowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych
  • chroniczne choroby nerek i jelit
  • nadzwyczajne ubytki płynu ustrojowego lub przyjmowanie leków
  • niedobór magnezu
  • kwasica
  • kwasica cukrzycowa

 

Co najmniej 2 g dziennie

Potas nalezy do podstawowych substancji organizmu: jest niezbedny do zycia, jednak organizm nie jest w stanie sam go wyprodukowac. Dlatego tez konieczne jest jego przyjmowanie przez zywnosc. Niemieckie Towarzystwo Zywienia (DGE) zaleca doroslym co najmniej 2 g potasu dziennie. Swiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca nawet spozywanie co najmniej 3,5 g dziennie. W USA zarówno Amerykanska Agencja ds. Zywnosci i Leków (U.S. Food and Drug Administration (FDA)) Ministerstwa Zdrowia jak i Instytut Medycyny (Institute of Medicine (IOM)) zalecaja ilosc 4,7 g dziennie.

Produkty o wysokiej czystości źródłami potasu

Spółka K+S KALI GmbH oferuje wysokiej czystości chlorki i siarczany potasu do wszelkich zastosowań w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Są to produkty naturalnego pochodzenia spełniające wymagania przepisów, certyfikowane według międzynarodowych standardów przez niezależne instytucje kontrolne. Oczywiście oferujemy dostawy na całym świecie – zawsze pewne i regularnie.

 

Chętnie udzielimy Państwu dalszych informacji.

Wybierz stronę internetową