Health Care & Nutrition  ›   Pasza  ›  

Magnez w żywieniu zwierząt

Minerał, który reguluje pracę układu nerwowego

U zwierząt około 50% magnezu odkłada się w kośćcu. Tutaj, obok wapnia i fosforu, magnez odgrywa istotną rolę w procesach budowania i wzmacniania kości. Dalsze 45% znajduje się w komórkach organizmu: magnez jest tu ważnym katalizatorem wielu enzymów. Szczególne znaczenie ma dla procesów metabolicznych oraz prawidłowej pracy mięśni. Jedynie około 5% magnezu znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej. Tutaj magnez odgrywa istotną rolę w procesie regulacji pobudliwości nerwów i mięśni.

Sprzyja rozluźnieniu mięśni

Właściwe funkcjonowanie mięśni ciała wymaga harmonijnego wzajemnego oddziaływania między wapniem a magnezem. Podczas gdy wapń jest odpowiedzialny za skurcze mięśni, magnez ma działanie odwrotne – dzięki niemu mięsień może się na powrót rozluźnić. W przypadku niedoboru magnezu owo wzajemne oddziaływanie zostaje zaburzone. Napięte mięśnie nie mogą się ponownie rozluźnić. Może wówczas wystąpić słabość, napięcia, drżenia oraz skurcze. W przypadku silnego niedoboru magnezu może dojść do tężyczki, utraty przytomności, zaburzeń rytmu serca, a nawet do zatrzymania akcji serca. Brak magnezu wpływa również na nerwy: ponieważ magnez łagodzi pobudzenie nerwowe, jego niedobór powoduje często nerwowość, niepokój, przyjmowanie niewystarczającej ilości paszy oraz napięcia - aż po napady paniki.

 

Broszury

KaSa Mag98® – High-purity Magnesium Sulphate for Outstanding Animal Nutrition (English)

Pobierz

Zamów

 

KaSa® – Natural Mineral Salts for Animal Health (English)

Pobierz

Zamów

 

Ilość magnezu w paszy podstawowej nie zawsze jest wystarczająca

Magnez zalicza się do głównych substancji mineralnych – są one niezbędne dla życia, a ponieważ organizm nie jest w stanie wyprodukować ich sam, należy codziennie przyjmować je w odpowiednich ilościach. W przypadku zwierząt domowych, świń oraz drobiu dostępne na rynku pasze z reguły dostarczają niezbędny magnez. Natomiast u koni, krów, owiec i kóz nierzadko dochodzi do niedoboru tego pierwiastka: zawartość magnezu w paszy zielonej nie zawsze jest w stanie pokryć zapotrzebowanie, a spożywanie młodej trawy może, zwłaszcza w przypadku krów, doprowadzić do wystąpienia tężyczki pastwiskowej. Również w wypadku odżywania, które teoretycznie jest wystarczająco bogate w magnez, mogą pojawić się objawy niedoboru tego pierwiastka, na przykład wtedy, gdy w organizmie występuje nadmiar wapnia ograniczającego resorpcję magnezu w jelitach.

Wzmożone zapotrzebowanie w przypadku obciążenia i stresu

Sytuacja staje się krytyczna szczególnie wówczas, gdy obok przyjmowania zbyt małej ilości magnezu mamy jeszcze do czynienia ze wzmożonym jego wydalaniem – na przykład na skutek pocenia się, biegunki czy wymiotów.

 

Na szczególną uwagę zasługują sytuacje, w których organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na magnez: dzieje się tak przede wszystkim w przypadku zwierząt rosnących, ciężarnych, karmiących lub będących w starszym wieku, ale również i takich, które muszą wykazywać się dużą wydajnością oraz są narażone na obciążenia nerwowe. We wszystkich tych przypadkach pomocne może być zwiększenie dostarczanych ilości magnezu. I tak na przykład badania wykazały, że dostarczanie wystarczających ilości magnezu może prowadzić do poprawy tolerancji na stres u świń i indyków. Zrównoważona gospodarka magnezowa – poza warunkami hodowli odpowiednimi dla danego gatunku – może więc znacznie poprawić samopoczucie zwierząt, zmniejszyć agresję wśród nich, a także przyczynić się do tego, że będą miały mięso lepszej jakości.

KaSa Mag98® – wysokowartościowy dodatek magnezu

W celu zaspokojenia zapotrzebowania zwierząt na magnez, oferujemy Państwu nasz produkt KaSa Mag98®. Są to wysokiej czystości siarczany magnezu naturalnego pochodzenia. Produkty KaSa Mag98® wytwarzane są w Niemczech, zgodnie z wymogami DIN EN i ISO 9001. Produkty te są uznane przez QS i certyfikowane według GMP+, spełniają wymogi unijnego prawa o środkach spożywczych i paszach, a także mogą być stosowane w żywieniu zwierząt w rolnictwie ekologicznym. W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Wybierz stronę internetową