Nawozy  ›   Nowości  ›  

2014-10-15

K+S Polska: Pamiętaj o magnezie jesienią!

Dostępność składników pokarmowych z gleby zależy od wielu czynników, jednym z nich jest rozwinięty system korzeniowy. Zapewnia on dobre pobranie składników, jednak o ich transporcie do wszystkich części roślin decyduje magnez. W okresie jesiennym zaopatrzenie roślin w magnez jest kluczowym elementem budującym plon. Naszą propozycją dla ozimin jest nawóz EPSO Top – 7-wodny siarczan magnezu. Składniki z nawozu są dostępne dla roślin bez względu na typ i odczyn gleby a forma siarczanowa zapewnia ich łatwą rozpuszczalność i szybką dostępność.

Które uprawy potrzebują dolistnego dokarmiania?

Bardzo często w początkowym okresie wegetacji mamy do czynienia z okresowymi niedoborami magnezu oraz siarki, w takim wypadku idealnie wpisuje się dolistne dokarmianie roślin przy użyciu nawozu EPSO Top (7-wodny siarczan magnezu). Nawożenie dolistne ma jedną główną zaletę: poprzez zastosowanie nalistne natychmiastowo niweluje występowanie niedoborów pierwiastków.

Czy na każdej glebie należy dokarmiać rośliny dolistnie?

Większość gleb Polski charakteryzuje się niską i bardzo niską zawartością magnezu w glebie. Poza tym warunki pogodowe cztęsto ograniczają roslinom możliwość niezakłóconego pobierania składników z gleby. Gleby zawierające dużo magnezu niekoniecznie mogą zaspokoić potrzeby roślin, ponieważ w glebie zachodzi antagonizm pomiędzy jonami wapnia i magnezu co przekłada się na ograniczone pobranie magnezu z gleby.

Antagonizm pomiędzy pierwiastkami w glebie

Dlaczego nawóz EPSO Top®?

Tylko nawóz EPSO Top powstaje z naturalnego minerału kizerytu, wydobywanego w naszych kopalniach, co daje gwarancję 100 % przyswajalności magnezu przez rośliny. Proces otrzymywania nawozu polega na krystalizacji rozpuszczonego kizerytu, w efekcie otrzymujemy nawóz wolny od wszelkich zanieczyszczeń.

Rozpuszczalność nawozów magnezowych

Dzięki rozpuszczalności jest idealnym komponentem dolistnego nawożenia oraz fertygacji. Dodatkowym atutem naturalnego pochodzenia jest fakt, iż nawóz EPSO Top może być stosowany w uprawach ekologicznych, co reguluje rozporządzenie Unii Europejskiej Nr: 834/2007 oraz 889/2008.

Jak stosować nawóz EPSO Top®?

W przypadku dolistnego dokarmiania zaleca się stosowanie 5 % roztworu (5 kg nawozu na 100 l wody), koncentracja dotyczy również połączenia ze środkami ochrony roślin oraz innymi nawozami płynnymi. Należy bezwzględnie przestrzegać etykiety dodawanego produktu, aby nie doprowadzić do uszkodzenia roślin. Dawka na hektar kształtuje się w granicy 25 kg ha-1, w przypadku wystąpienia silnych niedoborów ilość tą można zwiększyć do 50 kg ha-1 w celu złagodzenia negatywnych skutków niedoborów.

Zapraszamy do kontaktu z nami:

  • Region północny: Radosław Pogłodziński, tel. +48 601 932 940
  • Region zachodni i produkty przemysłowe: Lucyna Lewicka, tel. +48 724 880 001
  • Region południowy: dr Radosław Witczak, tel.+48 601 785 918

 

Pamiętaj o magnezie jesienią!

EPSO Top®: oryginalny – naturalny i w pełni rozpuszczalny siarczan magnezu

Wróć do Nowości

Wybierz stronę internetową