Nawozy  ›   Nowości  ›  

2014-09-10

PotatoEurope 2014: Delegacja z Afryki odwiedziła stoisko spółki K+S KALI GmbH

W dawnej posiadłości rycerskiej Bockerode koło Hanoweru w Niemczech, odbyły się w dniach 3 i 4 września targi PotatoEurope, w których udział wzięło 220 wystawców z 13 krajów. Około 10.000 odwiedzających z ponad 60 krajów pojawiło się na międzynarodowych targach ziemniaka. Co trzeci odwiedzający był obcokrajowcem. Większość przybyłych gości pochodziła z Niderlandów, Francji, Szwajcarii, Czech, Danii, Polski i Wielkiej Brytanii. Jednakże obecni specjaliści pochodzili z Azji, Północnej i Południowej Ameryki oraz z Afryki.

 

Spółka K+S KALI GmbH oferowała szczegółowe informacje na temat nawożenia ziemniaka. Produkty spółki K+S KALI GmbH w postaci mieszanki nawozów o zawartości potasu- i magnezu prowadzą również w uprawach ziemniaków w sprawdzony sposób do poprawy wydajności korzystania z wody u roślin i tym samym minimalizują ryzyko strat w plonach wskutek stresu spowodowanego suszą. To głównie potas, zaraz obok siarki ma decydujący wpływ na obfitość plonów oraz kryteria dotyczące jakości ziemniaka.

Ziemniak w centrum zainteresowania delegacjii z Nigerii i Kenii

Aby poinformować się w miejscowych przedsiębiorstwach, jak też na targach PotatoEurope o aktualnym stanie rozwoju oraz trendach łańcucha wartości dodanej na temat ziemniaka, przybyli na tydzień do Niemiec przedstawiciele Ministerstw Rolnictwa, instytutów naukowych, rolnictwa oraz przedsiębiorstw w liczbie trzynastu osób z Kenni i sześciu z Nigerii. Zorganizowana w ramach projektu Potato Initiative Africa, przez organizację German Food Partnership (GFP) podróż spotkała się u afrykańskich podmiotów podejmujących decyzje z dużym odzewem.

 

Jako partner GFP, spółka K+S KALI GmbH skorzystała na targach PotatoEurope z okazji, aby podjąć rozmowy z delegatami z Nigerii i Kenii na temat długotrwałego nawożenia w uprawie ziemniaka. Dr Hans-Peter König, Wydział Nauk Stosowanych i Doradztwa Agro spółki K+S KALI GmbH, udostępnił wgląd w działania naukowe przedsiębiorstwa i wskazał, jak potas i magnez wpływają na poprawę odporności na suszę u roślin uprawnych. Takie aspekty nawożenia spotkały się u specjalistów do spraw ziemniaka z Afryki z bardzo dużym zainteresowaniem. Spółka K+S KALI GmbH stawia na doradztwo rolnicze, wskazówki dotyczące żywienia roślin opierają się na intensywnych badaniach doświadczalnych. „Agronomowie ze spółki K+S KALI GmbH zebrali na tej drodze na całym świecie i w przeciągu wielu lat doświadczenie i wiedzę, których to chętnie udostępniają, również w ramach współpracy międzynarodowej,“ podkreślił dr König.

 

Odwiedzający targi intensywnie zajmowali się roślinami ziemniaka, które służyły jako przykłady do zaprezentowania objawów niedoboru substancji odżywczych (interner Link: http://www.kali-gmbh.com/dede/fertiliser/advisory_service/nutrients/index.html). Mogli oni sprawadzić na przykładzie tych roślin, jak rozpoznawalne są symptomy niedoboru potasu, magnezu, boru oraz innych śladowych substancji odżywczych. Broszura „Mała encyklopedia niedoborów” zawierająca cenne informacje na temat diagnozowania oraz eliminowania niedoborów substancji odżywczych cieszyła się dużym powodzeniem. Podobnie duże zainteresowanie wzbudzały chipsy z ziemniaków, które były nawożone nawozami Patentkali®. Do przyprawienia chipsów został ponadto w celu zastąpienia dużej ilości soli kuchennej, zastosowany produkt KaliSel®.

 

Nie tylko przedsiębiorstwa partnerskie GFP na swoich stoiskach na targach, ale też ponad 30 innych europejskich przedsiębiorstw skorzystało z okazji do przeprowadzenia rozmów podczas dwugodzinnego międzynarodowego spotkania przedsiębiorców („Match & Meet“) zorganizowanego u jednego z wystawców targów DLG. Doszło do wymiany indywidualnych doświadczeń między delegatami na temat przerobu zbiorów i magazynowania, hodowli ziemniaków, nawożenia i ochrony roślin, jak też technologii przerobu ziemniaków. Tak duże zainteresowanie obydwu stron, objaśnił Daniel Waithaka Mwangi, gubernator prowincji Nyandarua w Kenii w następujący sposób: „Dochody z ziemniaka w Kenii są cztery do pięciu razy mniejsze niż w Europie. Pilnie potrzebujemy wsparcia ze strony międzynarodowych przedsiębiorstw, które gotowe są podzielić się z nami swoim know-how i zainwestować w nasze rynki. Nawiązaliśmy już kontakty z producentami nasion roślin, nawozów, oraz środków ochrony roślin na targach jak też w trakcie podróży. Uda nam się zrobić postępy tylko wtedy jak będziemy z tymi firmami współpracować.”

 

Również dr Daniel Musa Lenka, odpowiedzialny za ulepszenia w produkcji ziemniaka przy National Root Crop Reseach Institute w Nigerii, dokonał bilansu swoich wrażeń odniesionych podczas targów w ten sposób: „Potrzebujemy know-how doświadczonych przedsiębiorstw, aby nowe odmiany przeznaczone do spożycia oraz do przetwarzania również u nas się przyjęły. Zdobyć chcemy także wiedzę odnośnie wydajności zasiewów oraz metod zbiorów plonów, magazynowania i przetwarzania. Dlatego pragniemy współpracować z międzynarodowymi przedsiębiorstwami, żeby podzieliły się one z nami swoją obszerną wiedzą innowacyjną oraz doświadczeniami, a także aby inwestowali u nas. German Food Partnership otwiera nam właśnie te drzwi.“

 

Substancje odzywcze dla podniesienia jakosci ziemniaka

Potas i magnez wplywaja na wydajne korzystanie z wody

Do malej encyklopedii niedoborów

Do produktów

Do substancji odzywczych

Do broszur

Uprawa ziemniaków w Afryce – nowe komponenty wspólpracy rozwojowej

 

Wróć do Nowości

Wybierz stronę internetową