Nawozy  ›   Nowości  ›  

2014-02-14

Spółka K+S KALI GmbH wraz z instytutem IPNI publikuje pierwsze wyniki projektu: podzielona dawka nawozów wieloskładnikowych jako dawka idealna dla upraw palmy olejowej na piaszczystych glebach

„W szczególności na glebach piaszczystych i silnie wymywanych, nawożenie w kilku dawkach pozwala na zapewnienie równomiernego zaopatrzenia w składniki odżywcze, a tym samym ich lepsze wykorzystanie przez palmę olejową“ – prof. dr Jóska Gerendás ze spółki K+S KALI GmbH objaśnia pierwsze wyniki projektu skutecznego gospodarowania w zakresie optymalnej gospodarki substancjami odżywczymi na wyspie Kalimantan w Indonezji.

 

Podawanie azotu i potasu cztery razy do roku podniosło ich wydajność o 10 wzgl. o 18 % w porównaniu z dawką jednokrotną (patrz wykres). Jest to jeden z pierwszych wyników projektu naukowego, zainicjowanego przez spółkę K+S KALI GmbH wraz z instytutem International Plant Nutrition Institute (IPNI) w Azji południowo-wschodniej w roku 2011.

 

Zastosowanie nawozu w kilku dawkach umożliwia pobranie przez rośliny składników odżywczych, zanim zostaną one wymyte przez intensywne deszcze tego regionu.

Wyniki projektu na wyspie Kalimantan w Indonezji. Pobieranie składników odżywczych dotyczy owocostanu i pnia.

„Komponenty jednonawozowe nie sprawdzają się w przypadku częściowych dawek wielokrotnych“ – objaśnia dalej Gerendás. „Dlatego też zalecane są nowoczesne mieszanki nawozów typu bulk blend, obejmujące Korn-Kali® i dalsze komponenty, pozwalające pokryć zapotrzebowanie palmy olejowej na azot, fosfor, potas, magnez, siarkę i bor. Ponadto takie zbalansowane mieszanki nawozów oferują składniki odżywcze w optymalnym stosunku zgodnie z zapotrzebowaniem.“

 

Wyniki danego projektu zostały opublikowane pod tytułem „Effect of nutrient application frequency on nutrient uptake in oil palm on sandy soils“ – „Wpływ liczby dawek nawozu na pobór składników odżywczych przez palmy olejowe na piaszczystych glebach“ na międzynarodowym kongresie na temat palmy olejowej PIPOC. Autorami publikacji są Gerendás Chris Donough i Thomas Oberthür z instytutu IPNI oraz pracownicy spółki plantatorskiej PT Sampoerna Agro Tbk.

 

Projekt skutecznego gospodarowania ma na celu trwałe zwiększenie zbiorów oleju na istniejących plantacjach poprzez zoptymalizowanie upraw na podstawie najnowszej wiedzy rolniczej, a tym samym zapobieganie rozszerzaniu się powierzchni upraw.

 

Kongres PIPOC (Malaysian Palm Oil Board International Palm Oil Congress) organizowany jest co dwa lata przez MPOB (Malaysian Palm Oil Board). Jest to najważniejszy kongres na świecie na temat palmy olejowej. W listopadzie 2013 r. wzięło w nim udział ponad 2000 uczestników z całego świata, w szczególności z Malezji i Indonezji oraz z Tajlandii i Kolumbii.

Dalsze informacje

Do pobrania publikacja „Effect of nutrient application frequency on nutrient uptake in oil palm on sandy soils“ (pdf) (English only)

 

Do strony instytutu IPNI płd.-wsch. Azja

 

Magnez – niezbędny składnik odżywczy dla palmy olejowej

Wróć do Nowości

Wybierz stronę internetową