Nawozy  ›   Nowości  ›  

2013-09-06

Siarka w rzepaku – filar wysokich plonów!

Nowoczesne technologie uprawy rzepaku ozimego pozwalają osiągać plony na poziomie 5-7 ton/ha. Na takie wysokie zbiory składa się szereg czynników umożliwiających wykorzystanie w pełni potencjału plonotwórczego nowych odmian. Oprócz czynników niezależnych od producenta takich jak: długość wegetacji, temperatura i opady, pozostałe elementy technologii, powinny zapewnić optymalne warunki do prawidłowego rozwoju.

 

Wysokoprodukcyjny system uprawy rzepaku nastawiony na osiąganie wysokich plonów z zachowaniem najwyższej jakości, wymaga kompleksowego nawożenia, uwzględniającego również dostarczenie odpowiedniej ilości siarki.

Jasno-żółte, zredukowane płatki w kwiatostanie świadczą o niedoborze siarki (Zdjęcie: K+S KALI GmbH)

Plonotwórcze działanie siarki polega na wzroście plonowania w skutek lepszego wykorzystania azotu, który przekłada się na:

  • zawiązanie odpowiedniej liczby pąków kwiatowych na pędzie głównym, oraz pędach bocznych
  • wytworzenie odpowiedniej powierzchni liści i łuszczyn przedłużając asymilację do końca fazy zielonej łuszczyny (Fot.2.)
  • optymalną liczbę nasion w łuszczynie

Brak siarki w okresie wiosennym redukuje zagęszczenie łanu (Zdjęcie: K+S KALI GmbH)

W ostatnich latach nawozenie siarka stalo sie koniecznym elementem produkcji rzepaku ozimego. Zwlaszcza na glebach lekkich i przepuszczalnych moze dochodzic do zjawiska wymywania z gleby siarczanów które sa szczególnie podatne na przemieszczanie w glebie. Zjawisko to nasila sie szczególnie w okresach obfitych opadów jesienno- zimowych, jak równiez podczas snieznych zim.

 

Rozwiazaniem rosnacego problemu siarki w uprawie rzepaku jest stosowanie naturalnego kizerytu (ESTA® Kieserit 25 % MgO, 50 % SO3), który nie wplywa na obnizenie odczynu gleby. Calkowicie rozpuszczalne skladniki, w pelni pokrywaja zapotrzebowanie rzepaku pod katem siarki i magnezu. Stosowanie kizerytu na glebach lekkich, malo zasobnych powinno odbywac sie na zasadzie dawek dzielonych: 35% okres jesienny, 75% aplikowane wiosna. Natomiast na gleby utrzymywane w wysokiej kulturze, o uregulowanej zasobnosci, aplikacje mozna ograniczyc do jednokrotnego wysiewu pózna jesienia lub wczesna wiosna.

 

Dodatkowa forma nawozenia siarka jest uzycie siedmiowodnego siarczanu magnezu EPSO Top®, zawierajacego obok 16 % MgO, 32 % SO3. Dolistne stosowanie zapewnia roslinie szybki dostep skladników w krytycznych fazach rozwojowych.

 

Prawidlowe nawozenie rzepaku wymaga stosowania nawozów siarkowych poprzedzajac nawozenie azotom w relacji 1:4 calkowitej dawki N. Przykladowo stosujac 180 kg N, dla jego efektywnego wykorzystania nalezy zastosowac okolo 45 kg S, co w przeliczeniu na forma trójtlenku wynosi to 112 kg SO3.

 

Siarka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju już od początku wegetacji (Zdjęcie: K+S KALI GmbH)

Innym, dobrym źródłem siarki dla rzepaku są:

 

1x1 objawów niedoboru

Wróć do Nowości

Wybierz stronę internetową